Warstwy filozoficzne w powieści
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
- Granica jest powieścią, w której autorka zestawiła ze sobą dwie koncepcje człowieka – człowieka społecznego i człowieka biologicznego. Zenon stał się reprezentantem drugiej z koncepcji – nie potrafił zapanować nad swą fizycznością, jego życie zdawało się być zdeterminowanym tylko przez popędy i prymitywne instynkty.

- Nałkowska starała się również pokazać, iż moralność jednostki jest jednocześnie kwestią społeczną. W jednym z opublikowanych wywiadów powiedziała:
Wydaje mi się, że początkiem istotnej moralności byłoby widzieć siebie oczami innych.
Moralność jest tworzona przez społeczeństwo i to ono jest jej nośnikiem. Stąd sędzią moralnym jednostki jest nie tylko ludzkie sumienie, ale również całe społeczeństwo.

- Powieść zawiera również wątek ontologiczny (czyli bytowy). Widzimy go w rozmowie syna Kolichowskiej z księdzem Czerlonem. Jej przedmiotem jest pytanie o granicę ludzkiego bólu, cierpienia, o sens życia człowieka. Dochodzą do wniosku, iż cierpienie i liczne przeciwności losu są wpisane w naturę człowieka i nie można przed nimi uciec. Tak samo cierpiał nawet Chrystus.
ONTOLOGIA – dział filozofii, zajmujący się problematyką bytu, cierpienia, istnienia.
- W Granicy widoczne są także wpływy deterministów. Według nich człowiek i jego życie są zdeterminowane przez czynniki środowiskowe, historię, rodzinę etc., a jednostka ma realnie minimalny wpływ na swoje życie. Determinanty te wpływają również na nasze widzenie moralności. I tak np. moralność tzw. człowieka społecznego jest w dużej mierze kształtowana przez środowisko, w którym przebywa.

- Powieść zawiera również wątek gnoseologiczny. Reprezentuje go racjonalista, Karol Wąbrowski, syn Kolichowskiej. Nie umiał pomóc swej cierpiącej matce i nie godził się na istnienie bólu. Jednocześnie poprzez swą delikatność starał się przygotować ją na nadchodzącą śmierć.
GNOSEOLOGIA - nauka badająca możliwości poznania świata obiektywnego.


Udostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Zenon Ziembiewicz – bohater z awansu
2  Granica - cytaty
3  Justyna Bogutówna - charakterystykaKomentarze
artykuł / utwór: Warstwy filozoficzne w powieści


 • nie wolno zapominac ze lektura porusza ruwniez zagadnienia fenomenologi transcendentalnej ora opisuje hermeneutyczny stosunek przypadlościowy poszczególnych bytów para-gignetycznych
  janek (pioklu92 {at} wp.pl)

 • ONTOLOGIA jako taka zajmuje się wyłącznie badaniem bytu. Dlatego zalicznie cierpienia do głównego przedmiotu jej zainteresowań jest poważnym błędem. Owszem cierpienie postrzegane jako uniwersalna (wieczna) właściwość bytu może stanowić tegoż bytu fundamentalną cechę, lecz jest tak wyłącznie w przypadku bytu ludzkiego, ewentualnie zwierząt (choć i to jest dyskusyjne), ale cierpiący kamień (będący przecież bytem) wydaje się nonsensem. Opracowania dobre acz krótkie.
  bas (observer9 {at} wp.pl)

 • POZDRO DLA UCZNIÓW Z ELEKTRYKA W MIELCU :*:*
  uCzEnNiCa ()

 • POZDROWIENIA DLA I LO W BRODNICY
  CuBa ()

 • good
  OLa ()


Tagi: