Granica jako powieść...
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Granica jako powieść społeczna
Możemy powiedzieć, iż jest to powieść społeczna, gdyż odnajdujemy w niej obraz społeczeństwa i opis jego poszczególnych warstw. Są to: mieszczanie i urzędnicy (Zenon, Ela, Kolichowska), ziemianie (rodzice Zenona oraz Tczewscy), biedota. Warstwy te są kolejno przez autorkę charakteryzowane, również poprzez demaskowanie ich powierzchownych cech. Cały świat, jaki oglądamy w powieści, oparty jest na społecznych podziałach, na klasach. Są one od siebie bardzo odległe, a przejście z jednej do drugiej jest praktycznie niemożliwe. Klasy te dzieli nie tylko sytuacja materialna, ale również obyczaje czy poglądy.

Autorka starała się wniknąć kolejno w poszczególne warstwy, akcentując zwłaszcza te najniżej położone, społecznie marginalizowane. Zdaje się nią kierować nie tylko dążność do rozwikłania psychologicznych zawiłości bohaterów, ale także naturalistyczna ciekawość.

Granica jako powieść pytań o człowieka
Powieść ta stawia przed czytelnikami liczne pytania o człowieka i jego moralną kondycję. Mimo że Nałkowska starała się na nie odpowiedzieć, pozostawiła pewien margines swobody, by każdy z czytających znalazł odpowiedź indywidualnie. Jedno z takich pytań to kwestia postrzegania siebie przez innych. Inne pytania, które zadaje autorka, to pytania o granice moralności, kompromisów, determinanty zachowań.

Udostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Kariera głównego bohatera „Granicy” Zofii Nałkowskiej, Zenona Ziembiewicza – moralna dezercja czy spełnienie marzeń?
2  Tragedia życia osobistego Zenona
3  Bronię, czy oskarżam Zenona ZiembiewiczaKomentarze
artykuł / utwór: Granica jako powieść...


 • betka, ja nie wiem jak mozna takie rzeczy wygadywac, co to za zwyczaje, czhyba jestes nie mądra, to jest chore, gorszące, osobiscie sądzę iżby twój "pokemonowy" komentarz nie współgrał z niesamowitą głębią lektury i wspaniałoscią opracowania granicy jako powieści
  kuba (pioklu92 {at} wp.pl)

 • betka puknij sie w mozgownice to moze zacznie w koncu pracowac. napewno mialas to omawiane na lekcji jesli nie czytalas ksiazki wiec zajrzyj do zeszytu
  Arek ()

 • mimo ze czytam wszystkie lektury szkolne i staram sie sam analizowac to, co jest w nich przedstawione to i tak zawsze znajede tutaj cos , o czym wczsniej nie pomyslalem, jakas wskazowke, ktora zawsze pomaga podczas pracyz tekstem w szkole...uwazam, ze ta strona z powodzeniem moze zastpapic wszelka prace na lekcji polskiego, jesli przyswoisz sobie wszystko co jest tutaj napisane to nie bedziesz mial zadnych problemow w szkole.
  Lenin ()

 • Mogę się założyć, że Betka jest kolejnym tzw. "Dzieckiem neostrady" w całej okazałości. Dziewczyno! Skoro czytasz o granicy to zapewne jesteś już w liceum, więc: Dorośnij!
  Pobut ()

 • Betka - twój "pokemonowy" wręcz styl wypowiedzi jest dopiero denny... wysil się sama na napisanie opracowania, porównamy któro jest lepsze. Nie płacz.
  Marcin ()

 • Dlaczego nie ma tu opracowanych warstw spolecznych??!! Wshystkie opraowania z tej strony zawshe ocenialam bardzo pozytywnie i bylam z nich ardzio zadowolona ale to jest troche przeprasham za wyrazenie denne... :/
  Betka ()

 • Nie mogę się do końca zgodzić z takim podziałem społecznym, jaki przedstawił tu autor. Zaiemianemi byli tylko Tczewscy, Ziembiewiczowie zubożałą szlachtą,Elżbieta i jej ciotka mieszczankami, Gołąbscy i Chąźba to robotnicy a Justyna to chłopka. Ale i tak stronka jest świetna. Zawsze korzystam z klp.pl :P
  Ruda ()

 • naprawde super streszczenia i opracowania :) polecam . wszystko jasno napisane bez zadnej paplaniny :) Pozdrawiam tego kto stworzył tą strone i kto napisał te opracowania :D :)
  Monika ()


Tagi: