Kiedy kompromis staje się zdradą? Rozważ problem, odwołując się do powieści Zofii Nałkowskiej - plan wypracowania
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Wstęp
1. Wyjaśnij pojęcia kompromisu i zdrady. Zastanów się, czy ustępstwa w pewnych sprawach są równoznaczne ze zdradą własnych przekonań i samego siebie. Kiedy człowiek zdradza samego siebie, godząc się na kompromis?

2. Elżbieta Biecka i Zenon Ziembiewicz – bohaterowie, którzy często decydowali się na kompromis, kierując się różnymi zasadami i wartościami.

Rozwinięcie
I Elżbieta Biecka:
1. Informacje ogólne o bohaterce, krótka charakterystyka jej osobowości.

2. Przybliżenie sytuacji, w których wyraziła zgodę na kompromis:
a) rozmowa z Zenonem, w czasie której Elżbieta dowiaduje się, że ukochany nie zakończył romansu z Bogutówną, owocem którego była ciąża. Początkowo Biecka odsunęła się od mężczyzny, ale miłość do niego przezwyciężyła poczucie zdrady. Elżbieta decyduje się na kompromis i postanawia zainteresować się losami kochanki narzeczonego.

b) rozmowa Elżbiety z Justyną – Biecka dowiaduje się o tym, że Bogutówna darzy Zenona miłością, a mężczyzna obiecywał jej, że po powrocie z Paryża zwiąże się z nią. Elżbieta postanawia zerwać zaręczyny i wyjeżdża do Warszawy. Dokonuje kompromisowego wyboru – znika z życia ukochanego i poświęca własną miłość, aby w ten sposób umożliwić mu podjęcie zobowiązania wobec Justyny.

c) ponowne związanie się z Zenonem – Elżbieta nie wypytuje go o rozwiązanie problemu z Justyną, ufa mu. Po ślubie godzi się na kompromis – pomaga mężowi w znalezieniu pracy dla byłej kochanki, bierze część odpowiedzialności za jego czyny. Wraz z upływem czasu Biecka coraz częściej idzie na ustępstwa wobec Zenona i jego żądań – kompromis doprowadza ją do poczucia, że sama również ponosi winę za sytuację z Justyną i w znacznym stopniu szuka usprawiedliwienia dla jego postępowania.

3. Zastanów się, czy Elżbieta, godząc się na kolejne ustępstwa, postępowała zgodnie z własnymi przekonaniami? Czy w jej przypadku można stwierdzić, że poprzez kompromis zdradziła samą siebie?

II Zenon Ziembiewicz:
1. Informacje ogólne o bohaterze, krótka charakterystyka jego osobowości.

2. Przybliżenie sytuacji, w których zgadzał się na kompromis:
a) przyjęcie propozycji pisania artykułów do „Niwy” w zamian za pożyczkę, umożliwiającą mu ukończenie studiów w Paryżu – bohater zgadza się na kompromis, choć pisane artykuły są sprzeczne z jego poglądami, lecz jednocześnie zaprzedaje samego siebie.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Tragedia życia osobistego Zenona
2  Struktura powieści oraz oryginalność powieści
3  Granica - streszczenie szczegółoweKomentarze
artykuł / utwór: Kiedy kompromis staje się zdradą? Rozważ problem, odwołując się do powieści Zofii Nałkowskiej - plan wypracowania    Tagi: