Granica - streszczenie - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Zenon dowiedział się wkrótce od Niestrzępowej, iż Justyna ostatnio bardzo się zmieniła, często zdarza jej się znikać na kilka godzin i nikt nie wie, gdzie w tym czasie przebywa.

Tego wieczoru, gdy odwiedził Justynę, postanowił jeszcze zajrzeć do biura, drogę blokował mu jednak tłum. Zenon dostał się jednak do magistratu bocznym wejściem.

Rozdział 27 – policja strzela do robotników

Tego samego dnia policja zaczęła strzelać do robotników. Nastąpiła po tym fala aresztowań. Wśród aresztowanych był Chąśba, zaś Franek został ciężko ranny i wkrótce potem zmarł. Gazety napisały, iż pierwszy strzał padł z tłumu.

Kilka dni potem Zenon dowiedział się od lekarza, że Justyna usiłowała popełnić samobójstwo. Dziewczyna oskarżała go, iż to on jest winien jej stanu, gdyż dał jej pieniądze na zabieg. Justyna zaczęła mu także grozić – powiedział, iż chce go zabić.

W domu spotkał Elżbietę, czytającą liczne ulotki, które przychodziły teraz do ich domu. Zwierzył się jej także, iż Justyna chciała popełnić samobójstwo i to w dużej mierze ona, Elżbieta, jest temu winna.

Zakończenie – samobójstwo Zenona

Justyna zjawiła się w gabinecie Zenona i oblała mu twarz kwasem. Choć urzędnicy, zaalarmowani krzykiem, przybiegli jak najszybciej, to Zenon stracił wzrok. Woźny natomiast zatrzymał Justynę, która usiłowała wyskoczyć przez okno. Z początku próbowano powiązać ten czyn z działalnością ruchu robotniczego, potem jednak ten wątek porzucono.

Tydzień po wypisaniu ze szpitala Zenon popełnił samobójstwo strzelając sobie w usta. Elżbieta wyjechała za granicę. Synem Ziembiewiczów zaś zaopiekowała się matka Zenona, która zamieszkała u Karola Wąbrowskiego, w mieszkaniu Kolichowskiej.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Granica - streszczenie szczegółowe
2  Oskarżenie i obrona Ziembiewicza - wybór argumentów
3  Wątki w „Granicy”Komentarze: Granica - streszczenie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-09-18 21:51:45

Brazylijska telenovela..kupe nazwisk,pomieszanie z poplataniem..raz kochal ele pozniej nie pozniej znowu kochal z tamta uprawial seks...co to est wogole;p hehe..


2018-09-18 21:27:00

bardzo mi sie podobalo streszczenie, zawiera najwazniejsze watki i latwo zrozumiec:) bardzo mi sie przydalo :) ogolnie lubie czytac ksiazki ale nie za bardzo znajduje na to czas jeszvze raz dziekuje :) maturzystka :*


2018-09-18 18:33:51

Mi tam ksiazka sie bardzo podobala.Jest swietnie napisana, lekkim jezykiem, ktory moze trafic do kazdego. Wielki plus za ksiazke, a streszczenie takze calkiem niezle.


2018-09-18 17:04:46

ksiazka beznadziejna jak dla mnie, strasznie ciezko sie czyta :/ nie lubie tego typu ksiazek, tym bardziej wplywa to na + dla tego streszczenia, zaoszczedzilo mi meczarni :)


2018-09-18 15:35:33

STRESZCZENIE JEST SUPER, PRZECZYTALAM DOPIERO 15 ROZDZIAŁÓW I JUZ NIEKTÓRE WĄTKI ZAPOMIALAM A DZIĘKI AUTOROWI SRTESZCZENIA WIEM CO DZIAŁO SIE NA POCZĄTKU UTWORU I JAK SIE ZAKOŃCZY!!!DZIĘKUJĘ KSIĄŻKA JEST TEŻ ŚWIETNA RADZĘ WSZYSTKIM JĄ PRZECZYTAĆ111
Streszczenia książek
Tagi: