Zenona Ziembiewicza droga do prezydentury - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Szczeble kariery Zenona można podzielić na pięć okresów. Pierwszy z nich to czas nauki, drugi – praca jako korespondent Niwy, trzeci – awans na stopień redaktora Niwy, kolejny z etapów to małżeństwo z Elą, a ostatni, piąty – działalność polityczna i prezydentura.

Zenon od zawsze chciał się uczyć, ponieważ za wszelką cenę chciał być inny niż jego ojciec (rządca Boleborzy) – człowiek prosty, ubogi, bez wykształcenia. Zenon nie chciał żyć w takiej atmosferze, jaka panowała w jego rodzinnym domu. Stąd studiował w Paryżu, obronił nawet doktorat z nauk ekonomicznych. To tylko dzięki swojemu uporowi, determinacji, zdolnościom, udało mu się ukończyć nie tylko szkołę na poziomie podstawowym, ale również studia. Na naukę starał się sam zapracować – udzielał m.in. korepetycji. Jedynym marzeniem młodego Zenona było wyrwanie się z domu i uniknięcie losu, który stał się udziałem jego ojca. Nie zdawał sobie jednak sprawy z tego, iż uciekając przed nim podświadomie stawał się taki sam jak stary Ziembiewicz.

Gdy Zenon zbierał pieniądze na dalszą naukę, spotkał Czechlińskiego, który zaproponował mu pracę korespondenta w czasopiśmie Niwa. Młody bohater oczywiście z propozycji skorzystał. W ten sposób uzyskał stypendium na dalsze kształcenie. Jego radykalne w przekazie artykuły pomogły Czechlińskiemu w politycznej karierze i ten wkrótce został wybrany wojewodą.

W związku z tym nowym redaktorem Niwy został Zenon. Postawiono mu jednak jeden warunek – jego teksty miały być bardziej stonowane, mniej radykalne, a w razie takiej konieczności, miały również zatajać lub koloryzować niektóre fakty. Zenon na wszystko przystał, a wydarzenie to stało się początkiem rozszerzania moralnej granicy przez bohatera oraz zapoczątkowało sprzeniewierzanie się własnym ideałom.

Kolejnym krokiem w karierze bohatera było dobre małżeństwo. Ożenek z Elżbietą Biecką pozwolił mu wejść w kręgi arystokratyczne. Jej ojczym był również wiceministrem, co również stanowiło dla Zenona szansę na szybszą karierę.

Gdy Zenon otrzymał propozycję objęcia fotela prezydenckiego, oczywiście z niej skorzystał. Chciał w ten sposób wcielić w życie swe młodzieńcze ideały: zlikwidować nędzę, zbudować domy dla robotników, zagwarantować dzieciom mleko i stworzyć im bezpieczne ogródki do zabawy, dać wszystkim pracę, między innymi organizując roboty publiczne. Panujący w kraju kryzys gospodarczy spowodował jednak, iż plany te spełzły na niczym, a kariera Zenona uległa załamaniu.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Granica - streszczenie
2  Struktura powieści oraz oryginalność powieści
3  Elżbieta Biecka - charakterystykaKomentarze: Zenona Ziembiewicza droga do prezydentury

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-08-13 18:49:26

Granica jest świetna, mi się bardzo podobała ! TAK, przeczytałam książkę i czytam opracowanie, w razie mi coś umknęło, albo zrozumiałam inaczej, albo nie zwróciłam uwagi na coś co jest ważne. Piękna książka. Pozdrawiam :)


2011-01-08 21:19:24

Naprawdę czytając te "wypociny" nie daję rady. Mi się Granica bardzo podobała. A jeśli chodzi o to że jak ktoś przeczytał książkę a wypracowanie czyta to znaczy, że chce się czegoś nauczyć! Nie każdą książkę można zrozumieć!! ;// ludzie!.. Poza tym nie każdy szczegół zapamiętamy. Nad tym się nie zastanawialiście?


2010-12-02 19:06:17

Jak nasza polonistka daje nam 1-2, czasem 3 dni na przeczytanie lektury, a oprócz tego mamy milion innych zadań, że aby to wszystko zrobić musiałabym nie spać, nie idzie wszystkiego przeczytać dokładnie. Przeważnie daję radę czytać lekturę (zawsze chcę, nie zawsze już wyrabiam), ale wiele rzeczy mi umyka, a ona wymaga nawet najdrobniejszych szczegółów. Dlatego muszę się wspierać opracowaniami


2010-09-13 19:54:42

Jestem humanistką, czytam wiele książek ale jedno mogę stwierdzić, że w większości lektur nie ma tych informacji co w streszczeniu Granice trzeba zrozumieć, wgłębić się w problematykę a nie czytać z przymusu Zosia Nałkowska , była utalentowaną pisarką czego przykładem są ,,Medaliony" Polecam wszystkim...


2009-11-11 21:27:48

Ale lektury praktycznie żadne nie dają przyjemności, wolę czytać inne książki,a Granica jest chyba najgorszą z tych lektur.Sam chodzę do dość dobrego LO, większość lektur czytam ,ale na opracowaniach też daję radę jechać
Streszczenia książek
Tagi: