Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Szczeble kariery Zenona można podzielić na pięć okresów. Pierwszy z nich to czas nauki, drugi – praca jako korespondent Niwy, trzeci – awans na stopień redaktora Niwy, kolejny z etapów to małżeństwo z Elą, a ostatni, piąty – działalność polityczna i prezydentura.

Zenon od zawsze chciał się uczyć, ponieważ za wszelką cenę chciał być inny niż jego ojciec (rządca Boleborzy) – człowiek prosty, ubogi, bez wykształcenia. Zenon nie chciał żyć w takiej atmosferze, jaka panowała w jego rodzinnym domu. Stąd studiował w Paryżu, obronił nawet doktorat z nauk ekonomicznych. To tylko dzięki swojemu uporowi, determinacji, zdolnościom, udało mu się ukończyć nie tylko szkołę na poziomie podstawowym, ale również studia. Na naukę starał się sam zapracować – udzielał m.in. korepetycji. Jedynym marzeniem młodego Zenona było wyrwanie się z domu i uniknięcie losu, który stał się udziałem jego ojca. Nie zdawał sobie jednak sprawy z tego, iż uciekając przed nim podświadomie stawał się taki sam jak stary Ziembiewicz.

Gdy Zenon zbierał pieniądze na dalszą naukę, spotkał Czechlińskiego, który zaproponował mu pracę korespondenta w czasopiśmie Niwa. Młody bohater oczywiście z propozycji skorzystał. W ten sposób uzyskał stypendium na dalsze kształcenie. Jego radykalne w przekazie artykuły pomogły Czechlińskiemu w politycznej karierze i ten wkrótce został wybrany wojewodą.

W związku z tym nowym redaktorem Niwy został Zenon. Postawiono mu jednak jeden warunek – jego teksty miały być bardziej stonowane, mniej radykalne, a w razie takiej konieczności, miały również zatajać lub koloryzować niektóre fakty. Zenon na wszystko przystał, a wydarzenie to stało się początkiem rozszerzania moralnej granicy przez bohatera oraz zapoczątkowało sprzeniewierzanie się własnym ideałom.

Kolejnym krokiem w karierze bohatera było dobre małżeństwo. Ożenek z Elżbietą Biecką pozwolił mu wejść w kręgi arystokratyczne. Jej ojczym był również wiceministrem, co również stanowiło dla Zenona szansę na szybszą karierę.

Gdy Zenon otrzymał propozycję objęcia fotela prezydenckiego, oczywiście z niej skorzystał. Chciał w ten sposób wcielić w życie swe młodzieńcze ideały: zlikwidować nędzę, zbudować domy dla robotników, zagwarantować dzieciom mleko i stworzyć im bezpieczne ogródki do zabawy, dać wszystkim pracę, między innymi organizując roboty publiczne. Panujący w kraju kryzys gospodarczy spowodował jednak, iż plany te spełzły na niczym, a kariera Zenona uległa załamaniu.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Granica - streszczenie
2  Struktura powieści oraz oryginalność powieści
3  Elżbieta Biecka - charakterystykaKomentarze: Zenona Ziembiewicza droga do prezydentury

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-12-15 21:11:04

dobre dla kogos kto czytal...jasno i przejrzyscie napisane, tak ze latwo przypominaja sie poszczegolne sceny:)


2018-12-13 18:39:43

smiesza mnie komentarze typu "kto nie przeczytal ksiazki ten moze miec potem problemy, ale oczywiscie ja przeczytalem/lam" ludzie, nie podniecajcie sie ze ksiazke jakas przeczytaliscie ;f wiele razy korzystalem z samych streszczen i opracowan jechalem na czworkach i piatkach.


2018-12-08 16:51:17

Jeżeli ktoś idzie do tych "lepszych i mocniejszych" szkół to chyba powinien zdac sobie sprawe ze poziom i wymagania sa wyzsze a z tym sie wiaze czytani lektur a nie streszczen... wiec po co glupie komentarze typu "jestes w szkole o nizszym pozionie i/lub nauczycileka malo wymaga"... jestes lepszy... nie odwiedzaj takich stron tylko siedz przy ksiazkach i je czytaj bo musi ci to dawac przyjemnosc a nie przymus zaliczenia....


2018-12-05 22:59:10

a ja sie popłakałam pod koniec książki, rzadko czytam lektury ta mnie zaciekawiła samym pierwszym zdaniem.ehhh nie moge przezyc losu zenona i elzbiety... a tak sie kochali


2018-11-20 14:18:32

co do faktu czytania samych opracowań zgadzam sie z heh. ja np nie zawsze mam czas i chęci przeczytać lekturę, ale jak przejże sobie opracowanie to tez lecę na 4 i 5! a dodam że moja szkoła, a szczególnie nauczycielka jest bardzo wymagająca! na klp.pl można znaleźć dużo przydatnych reczy..
Streszczenia książek
Tagi: