Zenona Ziembiewicza droga do prezydentury - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Szczeble kariery Zenona można podzielić na pięć okresów. Pierwszy z nich to czas nauki, drugi – praca jako korespondent Niwy, trzeci – awans na stopień redaktora Niwy, kolejny z etapów to małżeństwo z Elą, a ostatni, piąty – działalność polityczna i prezydentura.

Zenon od zawsze chciał się uczyć, ponieważ za wszelką cenę chciał być inny niż jego ojciec (rządca Boleborzy) – człowiek prosty, ubogi, bez wykształcenia. Zenon nie chciał żyć w takiej atmosferze, jaka panowała w jego rodzinnym domu. Stąd studiował w Paryżu, obronił nawet doktorat z nauk ekonomicznych. To tylko dzięki swojemu uporowi, determinacji, zdolnościom, udało mu się ukończyć nie tylko szkołę na poziomie podstawowym, ale również studia. Na naukę starał się sam zapracować – udzielał m.in. korepetycji. Jedynym marzeniem młodego Zenona było wyrwanie się z domu i uniknięcie losu, który stał się udziałem jego ojca. Nie zdawał sobie jednak sprawy z tego, iż uciekając przed nim podświadomie stawał się taki sam jak stary Ziembiewicz.

Gdy Zenon zbierał pieniądze na dalszą naukę, spotkał Czechlińskiego, który zaproponował mu pracę korespondenta w czasopiśmie Niwa. Młody bohater oczywiście z propozycji skorzystał. W ten sposób uzyskał stypendium na dalsze kształcenie. Jego radykalne w przekazie artykuły pomogły Czechlińskiemu w politycznej karierze i ten wkrótce został wybrany wojewodą.

W związku z tym nowym redaktorem Niwy został Zenon. Postawiono mu jednak jeden warunek – jego teksty miały być bardziej stonowane, mniej radykalne, a w razie takiej konieczności, miały również zatajać lub koloryzować niektóre fakty. Zenon na wszystko przystał, a wydarzenie to stało się początkiem rozszerzania moralnej granicy przez bohatera oraz zapoczątkowało sprzeniewierzanie się własnym ideałom.

Kolejnym krokiem w karierze bohatera było dobre małżeństwo. Ożenek z Elżbietą Biecką pozwolił mu wejść w kręgi arystokratyczne. Jej ojczym był również wiceministrem, co również stanowiło dla Zenona szansę na szybszą karierę.

Gdy Zenon otrzymał propozycję objęcia fotela prezydenckiego, oczywiście z niej skorzystał. Chciał w ten sposób wcielić w życie swe młodzieńcze ideały: zlikwidować nędzę, zbudować domy dla robotników, zagwarantować dzieciom mleko i stworzyć im bezpieczne ogródki do zabawy, dać wszystkim pracę, między innymi organizując roboty publiczne. Panujący w kraju kryzys gospodarczy spowodował jednak, iż plany te spełzły na niczym, a kariera Zenona uległa załamaniu.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Granica - streszczenie
2  Struktura powieści oraz oryginalność powieści
3  Elżbieta Biecka - charakterystykaKomentarze: Zenona Ziembiewicza droga do prezydentury

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-10-14 18:46:41

Jeżeli książka mi nie podchodzi, to czytam streszczenia, proste. Postać Zenona akurat mi się podoba, ale książki nie tknę, bo nie lubię psychologicznych, po parunastu pierwszych stronach mnie odrzuca [tak jak po "Pani Bovary"].


2018-10-14 15:35:55

jezeli ktos jest ineteligent zdolny oaczkolwiek leniwy to moze na 4 zdac polski czytajac same wypracowania!!!zwlaszcza ze ucze sie w lo uzupelniajacym 2 letnim a teraz co tydzien mam nowa lekture wiec nie mam kiedy czytac ksiazek!!!acha trzeba jeszcze umiec klamac jak z nut...hehe


2018-10-12 20:31:32

ten pode mna dobrze gada ;) a co do samej Granicy, to nie wiem czy kiedys czytalem cos nudniejszego... moze Trylogia albo Krzyzacy, ew. Chlopi czy Pan Tadek.


2018-10-11 21:51:09

Wiesz, nie ważne są oceny, w szczególności, kiedy poziomy w szkołch są bardzo różne. Widocznie miałeś mało wymagającego nauczyciela i/lub słabą szkołę.


2018-10-05 14:20:50

smiesza mnie komentarze typu "kto nie przeczytal ksiazki ten moze miec potem problemy, ale oczywiscie ja przeczytalem/lam" ludzie, nie podniecajcie sie ze ksiazke jakas przeczytaliscie ;f wiele razy korzystalem z samych streszczen i opracowan jechalem na czworkach i piatkach.
Streszczenia książek
Tagi: