Oskarżenie i obrona Ziembiewicza - wybór argumentów - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Wśród argumentów przytaczanych na obronę bohatera znajdują się następujące:
  • Chęć wybicia się z nędzy i zdobycia wyższej pozycji niż ta, którą posiadał ojciec bohatera.
  • Posiadał piękne ideały i nie jego winą było to, że niesprzyjające okoliczności zewnętrznie nie pozwoliły mu na wcielenie ich w życie.
Natomiast argumenty oskarżające Zenona to:
  • Wykorzystał Justynę, po czym cynicznie dał jej pieniądze na przerwanie ciąży (nie zmuszał jej do usunięcia ciąży, ale przeznaczenie pieniędzy było oczywiste). Doprowadził ja do załamania psychicznego. Najpierw rozpalił w niej miłość, dał nadzieję na poważny związek, po czym wykorzystał i porzucił, gdyż związek z nią nie mógł przynieść mu żadnych korzyści.
  • Ożenił się z Elą, mimo że jej nie kochał. Wiedział jednak, iż związek ten może przyspieszyć jego karierę.
  • Cały czas próbował się zmienić i być inny niż jego ojciec, ale im usilniej chciał to zrobić, tym bardziej stawał się do niego podobny.
  • Nie potrafił bronić swych ideałów, a pierwszy raz sprzeniewierzył się im już jako korespondent Niwy, kiedy to zatajał niewygodne fakty.
  • Jego samobójstwo było wynikiem skandalu, jaki wywołała ciąża Justyny oraz skutkiem utraty reputacji.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Granica - streszczenie
2  Granica Zofii Nałkowskiej próbą dociekania prawdy o człowieku (jako wyraz niejednoznacznej i skomplikowanej prawdy o człowieku) - plan wypracowania
3  Elżbieta Biecka - charakterystykaKomentarze: Oskarżenie i obrona Ziembiewicza - wybór argumentów

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-10-09 16:29:46

Ee dokladnie tu nie ma czego bronic, powiedziec sobie ze chce byc dobrym kazdy moze i to nie czyni z danej osoby pozytywnej postaci. Z reszta nie czaje jak mozna zdradzac panne z ktora sie jest (i to nie brzydka). No ale to tylko glupia ksiazka :P


2018-10-08 22:07:45

ee tam zaraz winny. Był uczciwy i dobroduszny bo dał justynie pieniądze no i troskliwy bo nie odmawiał jej przyjemnośći


2018-10-05 19:07:19

winnny winny winny szególnie jest winny namówienia Justyny do aborcji co codporwadizło ją do depresji. Nie było to rozstanie z nim bo póki dostawałaby pieniądze i kochałoa swoje dziecko to by było ok a tak załamała się. I to wszystko wina Zenona


2018-10-01 15:44:50

Ja pokuszę się o oskarżenie. Nie będzie to co prawda zarzut zmarnowania życia kilku osobom, bo to jest jedynie skutek jego charakteru. Ja zarzucam Zenonowi całowity brak charakteru, wyraźnej osobowości, taką swoistą bezpłciowość duchową. Jego błędem było to, iż był całkiem "przezroczysty", tutaj też upatruję się przyczyny całej tej małomiasteczkowej farsy.


2018-09-30 21:52:43

Zenon jest dokładną kopią swojego ojca. Nie chciał isc w jego slady ale pomimo to kroczył nimi slad po sladzie. zdradzał nie tylko elżbiete ale takze justyne nie zapominajmy ze to ona miala urodzic jego dziecko :) ostatnia rata pioeniedzy przyniesiona justynie to podstepny spisek podsuniecia jej pomysłu o usunieciu ciąży. Jak mozna powiedziec o kims kto na własne rzyczenie niszczy zycie sobie i innym? ze jest niewinny?
Streszczenia książek
Tagi: