Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Wśród argumentów przytaczanych na obronę bohatera znajdują się następujące:
  • Chęć wybicia się z nędzy i zdobycia wyższej pozycji niż ta, którą posiadał ojciec bohatera.
  • Posiadał piękne ideały i nie jego winą było to, że niesprzyjające okoliczności zewnętrznie nie pozwoliły mu na wcielenie ich w życie.
Natomiast argumenty oskarżające Zenona to:
  • Wykorzystał Justynę, po czym cynicznie dał jej pieniądze na przerwanie ciąży (nie zmuszał jej do usunięcia ciąży, ale przeznaczenie pieniędzy było oczywiste). Doprowadził ja do załamania psychicznego. Najpierw rozpalił w niej miłość, dał nadzieję na poważny związek, po czym wykorzystał i porzucił, gdyż związek z nią nie mógł przynieść mu żadnych korzyści.
  • Ożenił się z Elą, mimo że jej nie kochał. Wiedział jednak, iż związek ten może przyspieszyć jego karierę.
  • Cały czas próbował się zmienić i być inny niż jego ojciec, ale im usilniej chciał to zrobić, tym bardziej stawał się do niego podobny.
  • Nie potrafił bronić swych ideałów, a pierwszy raz sprzeniewierzył się im już jako korespondent Niwy, kiedy to zatajał niewygodne fakty.
  • Jego samobójstwo było wynikiem skandalu, jaki wywołała ciąża Justyny oraz skutkiem utraty reputacji.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Granica - streszczenie
2  Granica Zofii Nałkowskiej próbą dociekania prawdy o człowieku (jako wyraz niejednoznacznej i skomplikowanej prawdy o człowieku) - plan wypracowania
3  Elżbieta Biecka - charakterystykaKomentarze: Oskarżenie i obrona Ziembiewicza - wybór argumentów

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-12-15 16:27:59

Ja pokuszę się o oskarżenie. Nie będzie to co prawda zarzut zmarnowania życia kilku osobom, bo to jest jedynie skutek jego charakteru. Ja zarzucam Zenonowi całowity brak charakteru, wyraźnej osobowości, taką swoistą bezpłciowość duchową. Jego błędem było to, iż był całkiem "przezroczysty", tutaj też upatruję się przyczyny całej tej małomiasteczkowej farsy.


2018-12-14 21:43:31

Nie kochał ani Justyny ani ELi.fakt Schemat Beloborzanski nad nim ciazył.fakt Zmusił pod presja psychiczna do aborcji.fakt.nie mial skrupułów i byl pozbawiony moralności.fakt. To sa niezaprzeczalne fakty którym to obrońcy Zenona beda chcieli nadac inne barwy i przedstawiac je w innych kontekstach aby zmniejszyc stopien tragedii jakie sie za jego sprawa dokonały.Takie sa fakty i sa nie do podwazenia WINNY zamykam watek.


2018-12-13 18:05:09

Bardzo meczacy czlowiek ;p nie wiem czemu ale mecza mnie takiie postacie iii a to poprzez irytacje ktora wywoluja;p ja nie wiem, co za ludzie.... normalnie byl menda ;p a te baby gupie jak nie wiem ;p wszystkie naiwne;p ahhh ;p


2018-12-12 15:41:52

no w koncu cos konkretnego na jego oskarzenie:D


2018-12-11 18:51:21

Jak możecie takie książki czytać? bo widzę po komentarzach, że czytacie. depresji można się nabawić. tutaj nawet psu się życia odechciewa (niejaki Fitek, prawda? ) Nie dość, że ponura jesień, to jeszcze takie depresyjne ksiązki nam każą czytać...
Streszczenia książek
Tagi: