Tragedia życia osobistego Zenona - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Schemat, na jakim oparła Nałkowska postać głównego bohatera, okazał się być schematem negatywnej transformacji. Ziembiewicz ponadto opisany został na dwu planach – w konwencji życia prywatnego oraz jako osoba publiczna. W pierwszym przypadku zdaje się dominować romans z Justyną, w drugim - tragedia trudnych decyzji podejmowanych przez bohatera na fotelu prezydenckim.

Zenon już od czasów młodzieńczych postanowił, iż za wszelką cenę nie będzie taki, jak jego ojciec. Jego tragedia polegała jednak na tym, iż podświadomie powielał boleborzański schemat, nie panując na swą sferą biologiczną – instynktami i popędami. Tragizm jego postaci potęgowała ponadto psychiczna słabość, brak umiejętności podejmowania decyzji oraz rozwiązywania swoich problemów.

Tragizm bohatera wzmacniało również stopniowe przekraczanie przez niego kolejnych granic. Kariera była dla niego wszystkim, stąd dla jej pomyślnego rozwoju pozwalał nawet, by inni kierowali jego zachowaniami i decyzjami. Sądził – jak się później okazało - mylnie, iż kariera daje mu wolność. Była ona tylko ułudą wolności.
Zenon ponadto nie potrafił określić swego światopoglądu, pozwolił sobą kierować, uprzedmiotowić się.

Całe losy Zenona zmierzają do postawienia pytania – gdzie jest granica naszych zachowań, do czego możemy się posunąć, jak daleko pójść, by zrealizować nasze zamierzenia. Autorka starała się ponadto postawić przed czytelnikiem pytania: gdzie jest granica moralna?, czy w ogóle istnieje?, kto ją wyznacza?

Klęska bohatera, którą obserwujemy w powieści, ma wymiar totalny i wszechogarniający: Zenon nie sprawdził się w żadnej ze swych życiowych ról – ani jako mąż, ani jako kochanek, wreszcie ani jako polityk.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Granica - streszczenie
2  Wyjaśnij sens tytułu powieści Zofii Nałkowskiej: Granica - plan wypracowania
3  Zenon Ziembiewicz - charakterystykaKomentarze: Tragedia życia osobistego Zenona

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-10-11 14:49:29

Ja uważam że samobójstwo jest przejawem tchórzostwa, jak wspomniała matka Elżbiety, zawsze łatwiej jest uciec przed problemami i odpowiedzialnością, a znacznie trudniej je rozwiązywać.


2018-10-10 22:31:16

stronka jest super oby takich więcej dzięks ludziom którzy ją zrobili jestescie super :-***


2018-10-08 19:56:00

Zgadzam się w 100% z Misią :). Gdyby nie ta stronka nie wiem co bym zrobił :(. A dzieki wam mam szanse przypomnieć sobie treśc ksiązki i jej problematykę xD. Świetna stronka!!!! Oby tak dalej


2018-09-24 19:59:20

całkiem fajny team i stronka nie zadużo tego ale najważniejsze rzeczy są podane dają do myślenia. Od siebie dorzuce że taki Zenon jakby dzisiaj żył to by został politykiem najpradopodobniej Samoobrony albo LPR :)


2018-09-16 20:35:03

Dziękuję ślicznie wszystkim twórcom tego typu stron:) Jesteście cudowni! i to właśnie dzięki Wam mam szansę zdać maturkę:D hehe...bo tak to juz jest, że leniuszek ze mnie i nie chce mi sie czytać całych lektur:P Big buziaki i pozdrownienia:*:*:*:*:*
Streszczenia książek
Tagi: