Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Schemat, na jakim oparła Nałkowska postać głównego bohatera, okazał się być schematem negatywnej transformacji. Ziembiewicz ponadto opisany został na dwu planach – w konwencji życia prywatnego oraz jako osoba publiczna. W pierwszym przypadku zdaje się dominować romans z Justyną, w drugim - tragedia trudnych decyzji podejmowanych przez bohatera na fotelu prezydenckim.

Zenon już od czasów młodzieńczych postanowił, iż za wszelką cenę nie będzie taki, jak jego ojciec. Jego tragedia polegała jednak na tym, iż podświadomie powielał boleborzański schemat, nie panując na swą sferą biologiczną – instynktami i popędami. Tragizm jego postaci potęgowała ponadto psychiczna słabość, brak umiejętności podejmowania decyzji oraz rozwiązywania swoich problemów.

Tragizm bohatera wzmacniało również stopniowe przekraczanie przez niego kolejnych granic. Kariera była dla niego wszystkim, stąd dla jej pomyślnego rozwoju pozwalał nawet, by inni kierowali jego zachowaniami i decyzjami. Sądził – jak się później okazało - mylnie, iż kariera daje mu wolność. Była ona tylko ułudą wolności.
Zenon ponadto nie potrafił określić swego światopoglądu, pozwolił sobą kierować, uprzedmiotowić się.

Całe losy Zenona zmierzają do postawienia pytania – gdzie jest granica naszych zachowań, do czego możemy się posunąć, jak daleko pójść, by zrealizować nasze zamierzenia. Autorka starała się ponadto postawić przed czytelnikiem pytania: gdzie jest granica moralna?, czy w ogóle istnieje?, kto ją wyznacza?

Klęska bohatera, którą obserwujemy w powieści, ma wymiar totalny i wszechogarniający: Zenon nie sprawdził się w żadnej ze swych życiowych ról – ani jako mąż, ani jako kochanek, wreszcie ani jako polityk.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Granica - streszczenie
2  Wyjaśnij sens tytułu powieści Zofii Nałkowskiej: Granica - plan wypracowania
3  Zenon Ziembiewicz - charakterystykaKomentarze: Tragedia życia osobistego Zenona

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-12-14 20:11:16

Agnieszko, przeczytaj całe opracowanie znajdujące się na tej stronie a przekonasz się, że kwestia wyższych celów Zenona nie została tutaj pominięta. Poza tym, zwróć uwagę na to, iż "Granica" nie jest zwyczajną sentymentalną powieścią. Nałkowska tworzyła ją w oparciu o najnowsze zdobycze rozwijających się ówcześnie nauk, takich jak psychologia czy socjologia. Powieść ta została wiec stworzona na kształt studium psychologicznego, tak też powinno się interpretować zamysł autorki. Myślę, że czytanie jej, jak to określiłaś "sercem", mogłoby zatrzeć wiele istotnych faktów na które Nałkowska chciała zwrócić uwagę. Postarajmy się więc podejść do losów bohaterów w sposób jak najbardziej zbliżony do obiektywizmu. Pozdrawiam.


2018-12-07 17:08:30

fajnie napisane mozna wyciagnac sporo wnioskow i wogole, siwtna strona gratuluje autorowi :D pozdro wmaniek


2018-11-24 16:02:22

Ja uważam że samobójstwo jest przejawem tchórzostwa, jak wspomniała matka Elżbiety, zawsze łatwiej jest uciec przed problemami i odpowiedzialnością, a znacznie trudniej je rozwiązywać.


2018-11-19 15:10:17

ta strona doskonale przygotowuje do matury sa zawarte wszystkie kwestie nie tylko problematyczne ale takze charakterystyka bochaterow i plany wypracowan ktore moga przytrafic sie na maturze ..


2018-11-11 15:06:11

Czy samobójstwo Zenona można w jakiś sposób nazwać tchórzostwem? W końcu nie chciał żyć z takim ciężarem na plecach i uciekł przed odpowiedzialnością....
Streszczenia książek
Tagi: