Granica jako powieść... - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Granica jako powieść społeczna
Możemy powiedzieć, iż jest to powieść społeczna, gdyż odnajdujemy w niej obraz społeczeństwa i opis jego poszczególnych warstw. Są to: mieszczanie i urzędnicy (Zenon, Ela, Kolichowska), ziemianie (rodzice Zenona oraz Tczewscy), biedota. Warstwy te są kolejno przez autorkę charakteryzowane, również poprzez demaskowanie ich powierzchownych cech. Cały świat, jaki oglądamy w powieści, oparty jest na społecznych podziałach, na klasach. Są one od siebie bardzo odległe, a przejście z jednej do drugiej jest praktycznie niemożliwe. Klasy te dzieli nie tylko sytuacja materialna, ale również obyczaje czy poglądy.

Autorka starała się wniknąć kolejno w poszczególne warstwy, akcentując zwłaszcza te najniżej położone, społecznie marginalizowane. Zdaje się nią kierować nie tylko dążność do rozwikłania psychologicznych zawiłości bohaterów, ale także naturalistyczna ciekawość.

Granica jako powieść pytań o człowieka
Powieść ta stawia przed czytelnikami liczne pytania o człowieka i jego moralną kondycję. Mimo że Nałkowska starała się na nie odpowiedzieć, pozostawiła pewien margines swobody, by każdy z czytających znalazł odpowiedź indywidualnie. Jedno z takich pytań to kwestia postrzegania siebie przez innych. Inne pytania, które zadaje autorka, to pytania o granice moralności, kompromisów, determinanty zachowań.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Granica - streszczenie szczegółowe
2  Bohaterowie drugoplanowi
3  Struktura powieści oraz oryginalność powieściKomentarze: Granica jako powieść...

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-10-13 18:35:29

mimo ze czytam wszystkie lektury szkolne i staram sie sam analizowac to, co jest w nich przedstawione to i tak zawsze znajede tutaj cos , o czym wczsniej nie pomyslalem, jakas wskazowke, ktora zawsze pomaga podczas pracyz tekstem w szkole...uwazam, ze ta strona z powodzeniem moze zastpapic wszelka prace na lekcji polskiego, jesli przyswoisz sobie wszystko co jest tutaj napisane to nie bedziesz mial zadnych problemow w szkole.


2018-10-06 21:44:57

Mogę się założyć, że Betka jest kolejnym tzw. "Dzieckiem neostrady" w całej okazałości. Dziewczyno! Skoro czytasz o granicy to zapewne jesteś już w liceum, więc: Dorośnij!


2018-10-05 15:12:08

Betka - twój "pokemonowy" wręcz styl wypowiedzi jest dopiero denny... wysil się sama na napisanie opracowania, porównamy któro jest lepsze. Nie płacz.


2018-09-21 19:26:08

Dlaczego nie ma tu opracowanych warstw spolecznych??!! Wshystkie opraowania z tej strony zawshe ocenialam bardzo pozytywnie i bylam z nich ardzio zadowolona ale to jest troche przeprasham za wyrazenie denne... :/


2018-09-16 20:04:28

Nie mogę się do końca zgodzić z takim podziałem społecznym, jaki przedstawił tu autor. Zaiemianemi byli tylko Tczewscy, Ziembiewiczowie zubożałą szlachtą,Elżbieta i jej ciotka mieszczankami, Gołąbscy i Chąźba to robotnicy a Justyna to chłopka. Ale i tak stronka jest świetna. Zawsze korzystam z klp.pl :P
Streszczenia książek
Tagi: