Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Motywy występujące w powieści
  • Motyw bohatera – karierowicza (Zenon Ziembiewicz)
  • Motyw szlacheckiego dworku (Boleborze)
  • Motyw zemsty (oblanie Zenona kwasem)
  • Motyw małżeńskiego trójkąta
  • Obraz II Rzeczpospolitej
Schematy w powieści
W Granicy autorka świadomie skorzystała z kilku prostych schematów, opierając na nich fabułę powieści. Pierwszym schematem jest romans, którym na pierwszy rzut oka zdaje się być utwór. Fabuła powieści jest prosta – opiera się na romansie młodego ziemianina, Zenona, z prostą, wiejską dziewczyną, córką kucharki – Justyną. Zakończenie romansu jest także typowe i banalne – zemsta na kochanku i samobójstwo jednej ze stron.

Nałkowska skorzystała także ze schematu małżeńskiego trójkąta, który stał się dla niej jednak tylko pretekstem do dalszej analizy – psychiki, moralności, etyki i granic.

Autorka przestrzaga także przed schematami, które my sami, czasem nawet nieświadomie powielamy w swoim życiu. I tak na przykład Bogutówna podobnie jak jej matka wdaje sie w romans i zachodzi w ciąże(nie ma jednak nieślubnego dziecka, ponieważ usuwa je za namową Ziembiewicza); ojciec Zenona zdradzał wielokrotnie żonę-podobie Zenon ma romans z kucharka; natomiast Elżbieta Biecka wychowała się u ciotki - matka ją zostawiła, analogicznie ona zostawia syna w opiece babce, a sama wyjeżdża po samobójstwie męża.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Granica - streszczenie szczegółowe
2  Warstwy filozoficzne w powieści
3  Na przykładzie wybranych bohaterów Granicy Zofii Nałkowskiej przedstaw, w jaki sposób przekraczają oni tytułowe granice - plan wypracowaniaKomentarze: Schematy i motywy występujące w powieści

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-12-09 17:14:21

szkoda tylko ze niema tutaj omówienia róznych sposobów widzenia bohaterów tej ksiazki;]


2018-12-01 18:52:10

bardzo mi pomogla ta ściąga na temat schematów w "Granicach" Zofii Nałkowskiej. :) Dzięki temu nie dostanę jedynki.. ;) Polecę tą stronę znajomym... :) Dzięki !!!


2018-11-19 17:14:29

Zenon nie namówił Justyny do aborcji! On jej tylko przekazał pieniądze. Nie powiedział na jaki cel. Równie dobrze mogły to być pieniądze na wózek, łóżeczko itp ;)


2018-11-11 17:45:37

szkoda ze nie ma tutaj obrazu spoleczenstwa tzn podzialu na drobnomieszczanstwo, szlachte itd. ale naprawde super opracowania, zawsze z nich korzystam:)) polecam ta stronke moim znajomym


2018-11-09 15:59:20

"szkoda ze nie ma tutaj obrazu spoleczenstwa tzn podzialu na drobnomieszczanstwo, szlachte itd. " Widac nie czytasz wszystkiego. To czego szukasz znajduje się w "znaczeniu tytułu". Tam jest podział społeczeństwa na arystokracje, mieszczaństwo i pospólstwo.
Streszczenia książek
Tagi: