Schematy i motywy występujące w powieści - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Motywy występujące w powieści
  • Motyw bohatera – karierowicza (Zenon Ziembiewicz)
  • Motyw szlacheckiego dworku (Boleborze)
  • Motyw zemsty (oblanie Zenona kwasem)
  • Motyw małżeńskiego trójkąta
  • Obraz II Rzeczpospolitej
Schematy w powieści
W Granicy autorka świadomie skorzystała z kilku prostych schematów, opierając na nich fabułę powieści. Pierwszym schematem jest romans, którym na pierwszy rzut oka zdaje się być utwór. Fabuła powieści jest prosta – opiera się na romansie młodego ziemianina, Zenona, z prostą, wiejską dziewczyną, córką kucharki – Justyną. Zakończenie romansu jest także typowe i banalne – zemsta na kochanku i samobójstwo jednej ze stron.

Nałkowska skorzystała także ze schematu małżeńskiego trójkąta, który stał się dla niej jednak tylko pretekstem do dalszej analizy – psychiki, moralności, etyki i granic.

Autorka przestrzaga także przed schematami, które my sami, czasem nawet nieświadomie powielamy w swoim życiu. I tak na przykład Bogutówna podobnie jak jej matka wdaje sie w romans i zachodzi w ciąże(nie ma jednak nieślubnego dziecka, ponieważ usuwa je za namową Ziembiewicza); ojciec Zenona zdradzał wielokrotnie żonę-podobie Zenon ma romans z kucharka; natomiast Elżbieta Biecka wychowała się u ciotki - matka ją zostawiła, analogicznie ona zostawia syna w opiece babce, a sama wyjeżdża po samobójstwie męża.

Oznacz znajomych, którym może się przydać
  Dowiedz się więcej
1  Czas i miejsce akcji w „Granicy”
2  Wyjaśnij sens tytułu powieści Zofii Nałkowskiej: Granica - plan wypracowania
3  Symbolika tytułu - notatkaKomentarze
artykuł / utwór: Schematy i motywy występujące w powieści    Tagi: