Schematy i motywy występujące w powieści
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Motywy występujące w powieści
 • Motyw bohatera – karierowicza (Zenon Ziembiewicz)
 • Motyw szlacheckiego dworku (Boleborze)
 • Motyw zemsty (oblanie Zenona kwasem)
 • Motyw małżeńskiego trójkąta
 • Obraz II Rzeczpospolitej
Schematy w powieści
W Granicy autorka świadomie skorzystała z kilku prostych schematów, opierając na nich fabułę powieści. Pierwszym schematem jest romans, którym na pierwszy rzut oka zdaje się być utwór. Fabuła powieści jest prosta – opiera się na romansie młodego ziemianina, Zenona, z prostą, wiejską dziewczyną, córką kucharki – Justyną. Zakończenie romansu jest także typowe i banalne – zemsta na kochanku i samobójstwo jednej ze stron.

Nałkowska skorzystała także ze schematu małżeńskiego trójkąta, który stał się dla niej jednak tylko pretekstem do dalszej analizy – psychiki, moralności, etyki i granic.

Autorka przestrzaga także przed schematami, które my sami, czasem nawet nieświadomie powielamy w swoim życiu. I tak na przykład Bogutówna podobnie jak jej matka wdaje sie w romans i zachodzi w ciąże(nie ma jednak nieślubnego dziecka, ponieważ usuwa je za namową Ziembiewicza); ojciec Zenona zdradzał wielokrotnie żonę-podobie Zenon ma romans z kucharka; natomiast Elżbieta Biecka wychowała się u ciotki - matka ją zostawiła, analogicznie ona zostawia syna w opiece babce, a sama wyjeżdża po samobójstwie męża.

Udostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Wyjaśnij sens tytułu powieści Zofii Nałkowskiej: Granica - plan wypracowania
2  Granica - interpretacja tytułu
3  Czas i miejsce akcji w „Granicy”Komentarze
artykuł / utwór: Schematy i motywy występujące w powieści


 • Zenon dając Justynie pieniądze (dość dużą kwotę) zasugerował jej aborcję. Wcale nie musiał konkretnie kazać jej usunąć ciążę. Pamiętajmy, że w tamtych czasach samotna kobieta w ciąży była wykluczona ze swojego środowiska. Był to wstyd i hańba.Odtąd taka dziewczyna miała w życiu same nieprzyjemności, a inni patrzyli na nią jak na prostytutkę. Co wiec miała zrobić nasza Justyna? nieszczęśliwa ,miłość, dziecko z mężczyzną, z którym nigdy nie będzie mogła ułożyć sobie życia, brak jakichkolwiek perspektyw na wychowanie dziecka, sama, nieporadna, przyjęła pieniądze od Zenona i zrobiła to czego tak naprawdę on chciał.
  Marysia ()

 • Zenon nie namówił Justyny do aborcji! On jej tylko przekazał pieniądze. Nie powiedział na jaki cel. Równie dobrze mogły to być pieniądze na wózek, łóżeczko itp ;)
  Adrian (adriangniezno {at} wp.pl)

 • "Motyw małżeńskiego trójkąta" - ciekawa nazwa, tylko że nie znajdziemy jej w żadnym słowniku... chyba lepiej używać określenie "motyw zdrady małżeńskiej"
  Kamil (kolega {at} poczta.fm)

 • bardzo mi pomogla ta ściąga na temat schematów w "Granicach" Zofii Nałkowskiej. :) Dzięki temu nie dostanę jedynki.. ;) Polecę tą stronę znajomym... :) Dzięki !!!
  Ania (skarbeczek38 {at} wp.pl)

 • "szkoda ze nie ma tutaj obrazu spoleczenstwa tzn podzialu na drobnomieszczanstwo, szlachte itd. " Widac nie czytasz wszystkiego. To czego szukasz znajduje się w "znaczeniu tytułu". Tam jest podział społeczeństwa na arystokracje, mieszczaństwo i pospólstwo.
  Zdzisio ()

 • szkoda ze nie ma tutaj obrazu spoleczenstwa tzn podzialu na drobnomieszczanstwo, szlachte itd. ale naprawde super opracowania, zawsze z nich korzystam:)) polecam ta stronke moim znajomym
  kolia ()

 • szkoda tylko ze niema tutaj omówienia róznych sposobów widzenia bohaterów tej ksiazki;]
  olenka ()


Tagi: